Kształcenia i współpracy z zagranicą dr. hab. Delegacja z University of Tennessee odwiedziła także politechniczne budynki i przestrzenie pracy przy ul. Wykonywanie przez Politechnikę Krakowską usług badawczych zleconych przez firmę SAFEGE S.A.S, realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, transfer technologii i współorganizację konferencji aplikacja plinko opinie naukowych. Korzyść ze współpracy odniosą także studenci Politechniki Krakowskiej. Da ona bowiem studentom i absolwentom uczelni możliwość odbywania studenckich praktyk zawodowych oraz absolwenckich praktyk i staży zawodowych w SAFEGE.
Porozumienie Politechniki Krakowskiej i Wydziału Inżynierii Lądowej z Unibep SA
Inż Wojciech Drozd, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej PK (na zdjęciu obok z prawej, ze współprelegentem dr inż. Marcinem Kowalikiem). Wpływ na rynek pracy nie jest zresztą jedynym powodem, czemu prawna regulacja algorytmów AI jest konieczna. Masowe wykorzystywanie tego oprogramowania do generowania obrazów, dźwięków i filmów stanowi istotny problem w dobie braku czasu użytkowników sieci na weryfikację prawdziwości treści udostępnianych w Internecie. Zalet AI jednak zdaniem dr Gancarzewicza wciąż jest więcej, bo jak wynika z przeprowadzonej przez niego anonimowej ankiety chociażby studenci i studentki informatyki na Politechnice Krakowskiej z powodzeniem używają sztucznej inteligencji w codziennej pracy.
Politechnika Krakowska rozpoczęła 78. rok akademicki: człowiek w centrum uwagi
W trakcie studiów zapewniony jest dostęp do niezbędnych narzędzi do prototypowania oraz do komunikacji grupowej i pracy zdalnej. Na zajęciach stacjonarnych każdy student dysponuje indywidualnym stanowiskiem komputerowym z tabletem graficznym. Zajęcia prowadzone są w systemie hybrydowym. Około połowa prowadzona jest zdalnie a połowa stacjonarnie w Krakowie, w budynku Politechniki Krakowskiej przy ul. Praca zdalna jest okazją do posłuchania doświadczeń projektantów pracujących na co dzień m.in. W Nowym Yorku, Berlinie czy też Londynie.
- Pomoc może też polegać na wsparciu w komunikacji podczas zajęć na uczelni czy szkoleń dla studentów, monitorowaniu dopełniania przez studenta formalności związanych z tokiem studiów.
- NCN przeznaczy ponad 1,7 mln złotych na sfinansowanie polskiej części projektu.
- Pokazują one jak szeroki jest zakres tematyczny wynalazków.
- Należy jednak pamiętać, że szybkie usuwanie narkotyków może prowadzić do silnych reakcji organizmu, mogących się objawiać się np.
Wyobraźmy sobie na przykład, że używamy technologii blockchain do wysyłania pieniędzy do innej osoby; po zakończeniu transakcji jest ona natychmiast dokumentowana w łańcuchu bloków i widoczna dla innych użytkowników na całym świecie jako dowód. Gdy pieniądze zostaną zaakceptowane przez odbiorcę, odbywa się ten sam proces i żadna ze stron nie może zaprzeczyć żadnemu aspektowi transakcji. Dane blockchain mogą być przechwytywane i dystrybuowane tylko wtedy, gdy nie są modyfikowane. Wątpliwości związane z rozpoczęciem hazardu online są często duże, a to dlatego, że klienci uważają swoją prywatność za bardzo ważną.
Jerzy Sładek, Dziekan Wydziału Mechanicznego PK. Przygotowania do projektu rozpoczęły się na początku 2024 roku. Założenie było takie, aby wraz z uczniami, pracownikami szkoły, społecznością lokalną oraz studentami i studentkami PK urządzić w terenie SP nr 110 dostępną przestrzeń na rzecz klimatu. Projekt miał mieć charakter partycypacyjny, a więc taki, który umożliwia wszystkim chętnym udział w jego realizacji. Zdecydowaną większość uczestników stanowiła młodzież szkolna, która miała różne możliwości wyrażenia swojej opinii przy ogromnej liczbie pomysłów. Komunikacja ze społecznością szkoły musiała być dopasowana do poziomu wiedzy i umiejętności jej członków.
Doktorantka z PK laureatką pierwszej edycji stypendium „Kobieta z Pasją”
Laureat Odznaki Honoris Gratia aktywnie działa na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej z Krakowa i województwa małopolskiego. Kieruje projektem laboratoryjnym „Mały Inżynier”, współfinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowanym na Politechnice Krakowskie. Jako projektant i kierownik budowy, Filip Pachla przez lata pracował przy krakowskich zabytkach. Był członkiem grupy interdyscyplinarnej działającej na rzecz zabezpieczenia zabytkowego wiaduktu kolejowego nad ul. Zawodowo zajmuje się także oceną wpływu drgań komunikacyjnych na budynki i ludzi w budynkach.
Jedno z wyróżnień zostało przyznane w konkursie a najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2023, który odbywał się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Drugie wyróżnienie trafiło na konto Wydawnictwa podczas posiedzenia Rady Krajowej FSNT – NOT (Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna). Wyróżnienie otrzymał także inny zespół z Politechniki Krakowskiej. Tworzyły go Wiktoria Chłopek i Angelika Kukla. Zaproponowaną przez studentki oryginalną koncepcję pawilonu snycerskiego. Warsztat otwiera się na ogród, a tym samym pracownia staje się przestrzenią integrującą życie, pracę i hobby mieszkańców w ramach tradycyjnego rzemiosła i sztuki.